inter-med-olkusz

INTER-MED to specjalistyczne centrum medyczne oferujące swoim pacjentom kompleksowe usługi. W przychodniach zlokalizowanych w Katowicach, Będzinie oraz Olkuszu czeka na Państwa ponad 100 lekarzy. INTER-MED oferuje wykonywanie specjalistycznych badań przeprowadzanych za pomocą nowoczesnego sprzętu. Jedną z usług, którą wykona chirurg z INTER-MED, jest mammotomiczna biopsja piersi. Centrum medyczne przygotowało dla swoich pacjentek krótkie F. A. Q, czyli zbiór najczęściej zadawanych pytań związanych – w tym przypadku – z mammotomią oraz rakiem piersi.

Czym jest mammotomiczna biopsja piersi?

Mammotomia to nowoczesny sposób na diagnozowanie raka piersi. Metoda ta pozwala na niezwykle szybkie pobranie tkanki poddawanej następnie badaniu histopatologicznemu. Oprócz tego biopsja mammotomiczna umożliwia leczenie niewielkich zmian w piersi, możliwe jest usunięcia guzka o średnicy aż 2,5 centymetra. Badanie jest niezwykle precyzyjne – pozwala na lokalizowanie zmian z dokładnością do jednego milimetra. W przeciwieństwie do innych biopsji, takich jak na przykład cienkoigłowa, przy przeprowadzaniu Mammotomii wystarczy wykonać tylko jedno nakłucie. Zabieg ten wykonywany jest pod miejscowym znieczuleniem. Biopsja mammotomiczna to badanie, które wykonywane jest w nielicznych ośrodkach – mieszkanki miasta Katowice, Górnego Śląska oraz Małopolski mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez INTER-MED!

Jak przeprowadza się mammotomię?

Badanie to przeprowadzane jest w sposób bardzo precyzyjny. Chirurg korzysta z USG, dzięki czemu może pokierować igłę w dowolną stronę, co z kolei umożliwia pobieranie kilku wycinków przy jednym nacięciu. Jednopunktowe nakłucie ma także inną zaletę, która dla pacjentek jest niezwykle istotna. Mianowicie w wyniku biopsji mammotomicznej nie powstają nieestetyczne blizny. Mammotomia to zabieg mało inwazyjny, który w żaden sposób nie oszpeci ani nie zdeformuje piersi. Na miejscu nakłucia pozostanie tylko jeden niewielki, prawie niewidoczny dla ludzkiego oka ślad.

Czy po biopsji mmamotomicznej pacjentka musi pozostać w szpitalu?mammotomia

Nie, po wykonaniu tego badania kobieta od razu może udać się do domu. Po biopsji chirurg zakłada jedynie plaster oraz opatrunek uciskowy, który można ściągnąć po 24 godzinach. To duży plus w porównaniu do biopsji chirurgicznej, po której pacjentka musi być hospitalizowana. Istnieje także możliwość, że lekarz umieści na piersi klips, który będzie przydatny przy kontynuacji leczenia. Pozwoli on bowiem szybko i bezbłędnie zlokalizować miejsce, z którego pobrano wcześniej wycinek.

Kiedy zaleca się zrobienie biopsji mammotomicznej?

Należy zacząć od tego, że na początku powinno się wykonać podstawowe badania pozwalające na wykrycie zmian w piersiach – przede wszystkim USG badanie, które często pozwala szybko lokalizować niepokojące guzki. Badania tego typu może wykonywać chirurg lub ginekolog, który może wykryć to, czego pacjentka nie odkryła sama. Ponadto, wszystkie panie po 35 roku życia, powinny regularnie odwiedzać gabinet ginekologa, wykonywać USG i ze wskazań lekarza – mammografię. Pozwoli to na wykrycie zmian, które można potem dokładniej zbadać lub, jeśli jest taka możliwość, usunąć poprzez przeprowadzenie biopsji mammotomicznej. Należy zaznaczyć, że skierowanie na badanie nie jest jednoznaczne z pojawieniem się nowotworu. Mniej więcej 80% przypadków to zmiany łagodne.

Jak popularnym zjawiskiem jest w dzisiejszych czasach rak piersi?

Jeśli chodzi o nasz kraj, tendencja jest niestety wzrostowa. Każdego roku zgłaszane jest około 10 tysięcy zachorowań. Pamiętajmy, że po ukończeniu 35 roku życia szansa na zachorowanie gwałtownie wzrasta – z tego też powodu INTER-MED zaprasza wszystkie panie z Katowic i okolic do przeprowadzania regularnych badań: Ginekolog INTER-MED Katowice.