mammotomia

W obrębie jamy ustnej może dojść do wielu problemów wymagających interwencji lekarza. Jak jednak określić czyjej pomocy wymaga nasza sytuacja? Śpieszymy z wyjaśnieniami.

1. Chirurg stomatologiczny

Najogólniej rzecz ujmując, do zadań chirurga stomatologicznego należą wszelkie działania dotyczące diagnozowania oraz operowania wszelkich patologii występujących tylko i wyłącznie w obrębie jamy ustnej. Zaliczymy do nich wszelkiego rodzaju ekstrakcje zębów zniszczonych, chorych lub tak zwanych zębów mądrości, które mogą prowadzić do przesunięcia pozostałych zębów, a nawet zniekształcenia kształtu szczęki. Oznacza to, że możemy się do niego udać z każdą dolegliwością uzębienia i dziąseł. Chirurg stomatolog zajmuję się także leczeniem infekcji oraz zabiegami podcięcia wędzidełek warg i języka. Są to najczęściej wykonywane zabiegi w tej dziedzinie i jeżeli mamy problem z którymkolwiek z tych problemów, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do chirurga, gdyż nieleczone problemy tylko się pogłębiają i mogą się przenosić na inne części jamy ustnej.

2. Chirurg szczękowy

Chirurgia szczękowa posiada znacznie szerszy zasięg od stomatologicznej. Zajmuje się szeroko pojętą częścią twarzową głowy. Jako subspecjalność stomatologii, skupia się wyłącznie na zagadnieniach związanych ze szczęką, w tym wadami zgryzu, urazami mechanicznymi, czy wszelkiego rodzaju defektami. Zakres działań w tej dziedzinie zawiera chirurgię plastyczną, traumatologię, chirurgię stomatologiczną, a nawet onkologię części twarzowej czaszki.
Jeżeli zauważą Państwo jakieś ubytki lub problemy związane ze stanem swojego uzębienia, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywane są na przykład przez Medical-Dent. Dzięki późnym godzinom pracy wiele osób ma szansę zadbać o swoje uzębienie.