Współczesny sprzęt medyczny pozwala na uzyskanie znacznie większej wygody użytkowania tak dla personelu medycznego jak też dla pacjentów. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia użytkowania sprzętu medycznego w dłuższym okresie czasu, gdzie nowoczesny sprzęt medyczny pozwala na zapewnienie dużo większej wygody przede wszystkim dla pacjentów, co w przypadku szpitalnego leczenia może mieć bardzo duże znaczenie również na sposób leczenia pacjentów. Do ważnych elementów wyposażenia każdej placówki medycznej zaliczają się łóżka, które stosowane są zarówno w gabinetach, jak też przychodniach medycznych oraz szpitalach.

Najbardziej zaawansowany sprzęt medyczny, w tym łóżka medyczne można znaleźć w szpitalach, gdzie pacjenci po operacjach muszą przebywać bardzo długi okresie czasu. W takim przypadku dobrej jakości łóżka szpitalne pozwalają na zapewnienie znacznie większego komfortu użytkowania, co oczywiście wpływa również na jakość świadczenia usług. Jeśli po operacji pacjent musi przebywać w pozycji leżącej nawet kilkanaście dni w pozycji leżącej nowoczesne łóżka pozwalają zapewnić znaczne ograniczenie czasu, który personel musi poświęcić na opiekowanie się danym pacjentem. Natomiast ceny łóżek szpitalnych mogą być wysokie szczególnie w przypadku takich łóżek, które mają wiele elementów mechanicznych a szczególnie sterowanych elektronicznie.

Sterowane łóżka to znaczne ustawienie szczególnie dla samych pacjentów, ale również dla opiekunów pacjentów, co przede wszystkim wynika z faktu, że takie łóżka można bardzo wygodnie  ustawić zgodnie z tym jakie są w danym momencie potrzeby pacjenta. W ten sposób pacjent może bardzo wygodnie ustawić łóżka zarówno do snu, jak też do wykonywania innych czynności, jak spożywanie posiłków. Jednocześnie nowocześniejsze łóżka szpitalne pozwalają na zapewnienie również łatwiejszego, często elektrycznego sterowania łóżkiem przez członków rodziny pacjentów, co w przypadku leczenia szpitalnego pozwala na odciążenie personelu.

Gdy podejmuje się decyzję, czy łóżko powinno być sterowane systemem:

  • pneumatycznym
  • elektronicznym
  • mechanicznym

Warto jest zastanowić się, który z takich systemów będzie najbardziej wygodny zarówno dla pacjentów, ale również personelu. Oczywiście ceny mają również bardzo duże znaczenie, gdyż wiele szpitalnych placówek nie ma możliwości finansowych postawić na najdroższe na rynku łóżka szpitalne, które jednocześnie są najbardziej kosztowne. Jednak w wielu przypadkach można uzyskać optymalne pod względem zarówno jakości jak też ceny łóżka szpitalne.